Ανάληψη ευθύνης για τον φάκελο-βόμβα στην πρόεδρο εφετών
![Ανάληψη ευθύνης για τον φάκελο-βόμβα στην πρόεδρο εφετών](https://www.moneyreview.gr/wp-content/uploads/2023/07/ASTYNOMIA-5-960x600-1-768x480.jpg)
Η αυτοαποκαλούμενη αναρχική ομάδα «Ένοπλη Απάντηση» ανέλαβε με ανάρτησή της, σε ιστοσελίδα του ευρύτερου αντιεξουσιαστικού χώρου, την ευθύνη γα τον φάκελο – βόμβα που απεστάλη σε πρόεδρο Εφετών στη Θεσσαλονίκη.
Ο φάκελος εντοπίστηκε την περασμένη Δευτέρα και απενεργοποιήθηκε από πυροτεχνουργούς της ΕΛ.ΑΣ. Περιείχε εκρηκτικό μηχανισμό με 480 γραμμάρια ζελατοδυναμίτιδα.
Τις έρευνες για την υπόθεση ανέλαβε η Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία, σύμφωνα με το ΑΠΕ-ΜΠΕ.