Ο Οδυσσέας Αθανασίου συζητά με τον Μάρκο Βερέμη για τα πρώτα χρόνια στην Αμερική, τις εμπειρίες που αποκόμισε και πώς του φάνηκαν χρήσιμες στην επαγγελματική του πορεία.
Ο ιδρυτής και Διευθύνων Σύμβουλος της Augmenta συζητά για τα φοιτητικά του χρόνια, την υποστήριξη που είχε από το Πανεπιστήμιο του, την εμπειρία του στην Αμερική και τον τελικό στόχο να αφήσει ένα θετικό αποτύπωμα.
Η Eve Psalti είναι Senior Engineering Director του Azure AI της Microsoft USA και εξηγεί πως σε έναν κόσμο που αλλάζει διαρκώς, η δια βίου μάθηση μετατρέπεται σε αναγκαιότητα.
Αγόρασε την Chipita όταν αυτή ήταν μία γραμμή παραγωγής για γαριδάκια και την μετέτρεψε σε έναν πολυεθνικό όμιλο που εξαγοράστηκε για 2 δισεκατομμύρια. Κι όλα αυτά, ξεκίνησαν από μία ιδέα που… δεν ήταν δική του!
Όλα ξεκίνησαν όταν ήταν 12 χρονών και στο σχολείο του δημιουργήθηκε μία τάξη υπολογιστών. Βέβαια, ακόμα και οι δάσκαλοί του έλεγαν να μην ασχολείται με τους υπολογιστές. Εκείνος δεν τους άκουσε όμως και ξεκίνησε το hacking προσπαθώντας να μπει στον υπολογιστή του πατέρα του.
Μιλά με τον Μάρκο Βερέμη για την εξέλιξη και την πορεία της Ελλάδας από τη δεκαετία του 1970 έως σήμερα. Μοιράζονται ιστορίες για μία τράπουλα (!) και συζητούν για την οργή που είχε μέσα της η γενιά των Millennials.
Όλα ξεκίνησαν από τις δύο μεγάλες του αγάπες, τη φυσική και την Αμερική! Βρέθηκε με υποτροφία εκεί στην ηλικία των 18, έγινε πρόεδρος των φοιτητών, είχε πολιτική άποψη και τη… χρησιμοποίησε έξυπνα για να αναμορφώσει το κολλέγιο του.
Η Marina Hatsopoulos δεν μπαίνει πλέον σε meetings στα οποία δεν έχει να προσφέρει, εκτός αν έχει να μάθει κάτι! Σπούδασε μαθηματικά και μουσική (!) στο Brown, δούλεψε στην Chase και όταν κατάλαβε ότι είχε ένα κενό στις γνώσεις της, σπούδασε μηχανολόγος μηχανικός στο MIT.
Όταν ο Σταύρος Παπαδόπουλος ήταν 12 χρονών, η ξαδέρφη του τον πίεσε να στοχεύσει στο πανεπιστήμιο. Ευτυχώς, η πίεση απέδωσε και ο Σταύρος σπούδασε στη Θεσσαλονίκη, έκανε διδακτορικό στο Hong Kong και κατέληξε στο MIT και την Intel για να κάνει έρευνα.
Ο Επιστημονικός Διευθυντής του Ερευνητικού Κέντρου Αρχιμήδης με κύριο αντικείμενο την Τεχνητή Νοημοσύνη υποστηρίζει ότι οι στατιστικοί κάνουν την… ίδια δουλειά εδώ και πολλά χρόνια ενώ δεν του αρέσει ο όρος «τεχνητή νοημοσύνη»!
Αφού δούλεψε στην PwC και στην Sapient, ξεκίνησε το δικό του startup το 2004 προσπαθώντας να λύσει ένα 100% δικό του πρόβλημα. Παρότι του πήρε περισσότερο από έναν χρόνο για να βρει τον πρώτο του πελάτη, μεγάλωσε το business τόσο πολύ ώστε να πουληθεί για 580 εκατ. δολάρια το 2019.
Τα αγαπημένα μαθήματα του Κυριάκου Πιερρακάκη στο σχολείο ήταν τα μαθηματικά και η ιστορία. Λατρεύει να διαβάζει βιογραφίες πετυχημένων ανθρώπων από κάθε χώρο ενώ πιστεύει ότι η πολιτική δεν πρέπει να είναι η κύρια καριέρα κανενός.
Ο Ν. Γαλακάτος, που εργάζεται στην επενδυτική εταιρεία Blackstone και διαχειρίζεται περισσότερα από 10 δισ. δολάρια, μιλά για τις 30.000 καταγεγραμμένες ασθένειες και το κόστος δημιουργίας ενός φαρμάκου -που μπορεί να φτάσει και τα 2,5 δισ.
Έχοντας δουλέψει 8 χρόνια στη Google και από τη θέση της στην Meta, πλέον, έχει ζήσει εκ των έσω την άνθηση της τεχνητής νοημοσύνης καθώς εργάζεται πάνω σε αυτή από το 2013, πολύ πριν γίνει πραγματικότητα το Google Home, η Alexa και το Chat-GPT.