Όταν η Wall Street υποδέχθηκε το NYSE
![Όταν η Wall Street υποδέχθηκε το NYSE](https://www.moneyreview.gr/wp-content/uploads/2021/03/nyse_reuters_αντίγραφο-768x480.jpg)
5 Μαρτίου
1817: Το Χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης υιοθετεί κανονισμό, συγκροτεί διοικητικό συμβούλιο και ενοικιάζει χώρο στον αριθμό 40 της Wall Street. Ο πρώτος του πρόεδρος ήταν ο Νέιθαν Πράιμ.
1954: Χρειάστηκε να περάσουν 25 χρόνια αλλά για πρώτη φορά από τις 26 Οκτωβρίου 1929 (όταν το χρηματιστήριο ήταν σε ελεύθερη πτώση και η οικονομία όδευε προς τη Μεγάλη Ύφεση) ο Dow Jones Ιndustrial Average «πιάνει» και πάλι το όριο των 300 μονάδων.