Life & Arts Παρασκευή 11/06/2021, 05:30
LIFE & ARTS

Μαρία Σάκκαρη: «Πάλεψε» αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες

Δεν έκανε ακόμη μία υπέρβαση

Στους ημιτελικούς του Roland Garros ολοκληρώθηκε το «ταξίδι» της Μαρίας Σάκκαρη, η οποία μετά απ’ έναν συγκλονιστικό και απολύτως ισορροπημένο αγώνα, ηττήθηκε με 2 – 1 σετ από την Τσέχα Barbora Krejcikova (Νο 33 της παγκόσμιας κατάταξης).

Η 25χρονη αθλήτρια είχε αρκετές ευκαιρίες να «τελειώσει» τον ημιτελικό και να γράψει ιστορία, ως η πρώτη Ελληνιδά σε τελικό επιπέδου grand slam, αλλά εντέλει δεν τα κατάφερε. Άλλωστε, ο αγώνας κρίθηκε -στην κυριολεξία- σε λεπτομέρειες.

Η Τσέχα ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση και κατάφερε να κερδίσει το πρώτο σετ με 7 – 5 game. Στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη ανέβασε ρυθμούς και ισοφάρισε σε 1 – 1, κερδίζοντας 4 – 6.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, το οποίο έκρινε και τον τελικό νικητή, η Krejcikova ήταν πιο ψύχραιμη και έφθασε στο 9 – 7 game, παίρνοντας την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του γαλλικού τουρνουά.

Παρ’ όλα αυτά, η Σάκκαρη παραμένει η μοναδική Ελληνίδα αθλήτρια, η οποία έφθασε σε προημιτελικό και ημιτελικό κορυφαίου επιπέδου. Άλλωστε, για να αγωνιστεί το απόγευμα της Πέμπτης χρειάστηκε να κάνει μια σειρά υπερβάσεων, αποκλείοντας το No5 Σοφία Κένιν και την περσινή νικήτρια Iga Swiate (Νο9).

Υπενθυμίζεται ότι το ζευγάρι του τελικού είναι Barbora Krejcikova (Τσεχία) – Αναστασία Παβλιουτσένκοβα (Ρωσία).