«Πράσινο φως» από το δ.σ. της ΔΕΗ για τη συνεργασία με την RWE
![«Πράσινο φως» από το δ.σ. της ΔΕΗ για τη συνεργασία με την RWE](https://www.moneyreview.gr/wp-content/uploads/2020/12/ΔΕΗLOGO-1-768x480.jpg)
Την έγκρισή του έδωσε το δ.σ. της ΔΕΗ, για τη συνεργασία της εταιρείας με τη γερμανική RWE, με σκοπό την ανάπτυξη φωτοβολταϊκών μονάδων συνολικής ισχύος 2 GW. Οι δύο εταιρείες θα σχηματίσουν ένα κοινό επενδυτικό σχήμα με το ποσοστό συμμετοχής της RWE στο 51% και της ΔΕΗ στο 49%.
«H ΔΕΗ Α.Ε. σε συνέχεια της ανακοίνωσής της με ημερομηνία 9.3.2020, ανακοινώνει ότι το Διοικητικό Συμβούλιό της ενέκρινε Συμφωνητικό Συνεργασίας (Head of Terms), μεταξύ της, κατά 100% θυγατρικής της εταιρείας, ΔΕΗ Ανανεώσιμες Α.Ε. και της RWE Renewables GmbH, με σκοπό την από κοινού συνεισφορά και υλοποίηση φωτοβολταϊκών σταθμών συνολικής εγκατεστημένης ισχύος έως 2 GW μέσω κοινού επενδυτικού οχήματος (JVCo). Τα ποσοστά συμμετοχής στο κοινό επενδυτικό σχήμα θα είναι 51% για την RWE Renewables GmbH και 49% για την ΔΕΗ Ανανεώσιμες Α.Ε.».
moneyreview.gr