Βιοκαρπέτ: Στο 98% η κάλυψη των αναγκών του Ομίλου σε ηλεκτρική ενέργεια από ΑΠΕ
![Βιοκαρπέτ: Στο 98% η κάλυψη των αναγκών του Ομίλου σε ηλεκτρική ενέργεια από ΑΠΕ](https://www.moneyreview.gr/wp-content/uploads/2023/06/biokarpet-768x480.jpg)
Τη δεύτερη Έκθεση Βιώσιμης Ανάπτυξης, που αφορά τη χρήση 2023 για την απόδοση του Ομίλου σε θέματα ESG, τη στρατηγική και τους στόχους που έχουν τεθεί, δημοσίευσε η Βιοκαρπέτ.
Σύμφωνα με τα στοιχεία της έκθεσης, η εταιρεία έχει επιτευχθεί η μείωση του συνόλου των εκπομπών Scope1 και Scope2 κατά 29%, ποσοστό το οποίο μάλιστα υπερβαίνει το στόχο της μείωσης κατά 15%.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η κάλυψη των αναγκών του Ομίλου σε ηλεκτρική ενέργεια από Α.Π.Ε. έχει φτάσει το 98% και αναμένεται να φτάσει στο 100% έως το 2025.
Τέλος το ποσοστό του ανακυκλωμένου αλουμινίου που χρησιμοποιείται έχει φτάσει στο 51%, κατακτώντας έτσι το στόχο του 50%.
Η Έκθεση έχει συνταχθεί σύμφωνα με τα πρότυπα του Global Reporting Initiative. Ο Όμιλος έχει εφαρμόσει τις οκτώ βασικές αρχές των Προτύπων GRI (Ακρίβεια, Ισορροπία, Σαφήνεια, Συγκρισιμότητα, Πληρότητα, Πλαίσιο βιωσιμότητας, Επικαιρότητα, Επαληθευσιμότητα).
Για την κατάρτιση της Έκθεσης έχουν επιπλέον ληφθεί υπόψιν ο Οδηγός Δημοσιοποίησης Μη-χρηματοοικονομικών Πληροφοριών του Χρηματιστηρίου Αθηνών.
moneyreview.gr