Frigoglass: ΕΓΣ στις 28/3 για τη συμφωνία με τους ομολογιούχους
![Frigoglass: ΕΓΣ στις 28/3 για τη συμφωνία με τους ομολογιούχους](https://www.moneyreview.gr/wp-content/uploads/2021/03/frigoglass-768x480.png)
Σε Έκτακτη Γενική Συνέλευση προχωρούν οι μέτοχοι της FRIGOGLASS ABEE στις 28 Μαρτίου, με αντικείμενο την έγκριση διάθεσης περιουσιακών στοιχείων της εταιρείας, σύμφωνα με ανακοίνωση της εισηγμένης.
Αναλυτικότερα, η εταιρεία αναμένεται να περάσει στους ομολογιούχους της, το 85% του ομίλου, με τη μητρική να διατηρεί μόνο το 15% μετά από διμερή συμφωνία, η οποία προβλέπεται να έχει υλοποιηθεί έως τις 13 Απριλίου 2023.
Η εταιρεία προχώρησε σε αυτή τη δράση, μετά από αδυναμία πληρωμής της δόσης των ομολογιών της.
Ο λόγος της σύγκλισης της ΕΓΣ, είναι το γεγονός πως η μεταβίβαση περιουσιακών στοιχείων και υποχρεώσεων τελεί υπό την προϋπόθεση έγκρισης από τους μετόχους που συμμετέχουν σε αυτή.
Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός, ότι η Truad που κατέχει σήμερα το 48,55%, δεσμεύτηκε ότι θα ψηφίσει υπέρ της υλοποίησης της συμφωνίας, δηλαδή της μεταβίβασης του ελέγχου της εταιρείας στην επιτροπή ομολογιούχων.
moneyreview.gr
Διαβάστε επίσης:
Frigoglass: Στους ομολογιούχους ο έλεγχος – Διατηρεί το 15%
Frigoglass: Προσωρινή αναστολή διαπραγμάτευσης για τη μετοχή
Frigoglass: Αύξηση πωλήσεων, με λειτουργικές ζημιές το γ΄ τρίμηνο