Στη ΜΕΒΓΑΛ μπαίνει ο Σπ. Θεοδωρόπουλος
![Στη ΜΕΒΓΑΛ μπαίνει ο Σπ. Θεοδωρόπουλος](https://www.moneyreview.gr/wp-content/uploads/2021/07/theodoropoulos_spyros_ape_-768x480.jpg)
«Οι μικρές επιχειρήσεις στηρίζονται στη φοροδιαφυγή, δεν κόβουν αποδείξεις, και φυσικά δεν είναι bankable».
Στο μετοχικό κεφάλαιο της γαλακτοβιομηχανίας ΜΕΒΓΑΛ εισέρχεται ο Σπύρος Θεοδωρόπουλος, ο οποίος κάνει την επόμενη επιχειρηματική του κίνηση, έπειτα από την πρόσφατη εξαγορά της Chipita, την οποία ο ίδιος δημιούργησε, από την Mondelez.
Συγκεκριμένα, ο κ. Θεοδωρόπουλος θα αποκτήσει το 21% της ΜΕΒΓΑΛ, στο πλαίσιο συμφωνίας της οικογένειας Χατζάκου με την CVC, η οποία προβλέπει την αποχώρηση της Vivartia από το μετοχικό κεφάλαιο της γαλακτοβιομηχανίας. Η Vivartia κατείχε το 43% της εταιρείας.
Σημειώνεται ότι ο κ. Θεοδωρόπουλος έχει εδώ και χρόνια συνεργασία με την οικογένεια Χατζάκου.